Paracin dnevno

KADETI ODBOJKAŠKOG KLUBA BORAC OSVOJILI VIDOVDANSKI TURNIR U KRUŠEVCU

Kadetska selekcija odbojkaškog kluba Borac iz Paraćina osvojila je Vidovdanski turnir u Kruševcu. Još jedan dobar rezultat u nizu ovog kluba koji je trenutno najuspešniji sportski kolektiv u Paraćinu.

Rukovodstvo Borca nedavno se oglasilo saopštenjem za javnost koje prenosimo u celosti:

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Poštovani članovi kluba,simpatizeri,navijači,ljubitelji odbojkaškog sporta,sugrađani.Posle konsultacija u okviru organa našeg kluba i razgovora sa predstavnicima Opštine Paraćin odlučili smo se da se javnosti obratimo na ovaj način.Najpre je potrebno da kažemo da je ovo saopštenje sportske prirode i da za cilj ima da javnosti predstavi trenutnu situaciju i probleme sa kojima se suočavamo i da se unapred ograđujemo od svakoga ko pokuša da ovo saopštenje iskoristi u neke druge svrhe koje nisu isključivo sportske prirode.
OK Borac Paraćin je klub sa tradicijom dugom preko 40 godina koji u poslednjih 7,8 godina beleži najbolje rezultate u svojoj istoriji.Naša seniorska ekipa je već dve sezone učesnik Prve lige Srbije,što predstavlja najviši rang od svih kolektivnih sportova u našoj opštini.4 godine zaredom seniori su osvajali regionalni kup i učestvovali u osmini finala Kupa Srbije.U prošloj sezoni iz kupa nas je eliminisala beogradska Crvena Zvezda i ta takmičarska utakmica sa Zvezdom u seniorskoj konkurenciji predstavlja možda i najbolji pokazatelj kakva se odbojka igra u Paraćinu poslednjih godina.Pored seniorske ekipe u sistemu takmičenja su i pionirska i kadetska ekipa dečaka,kao i novoformirana ženska seniorska ekipa.Trenutno u našem klubu trenira blizu 80 devojčica i oko 50 dečaka podeljenih u 6 grupa sa kojima rade 4 trenera.Podatak koji smo dobili od šefa stručnog štaba je da je za sledeću nedelju planirano održavanje 24 treninga što vam najbolje govori o intenzitetu i načinu rada u našem klubu.
Protekla sezona je bila izuzetno teška za sve ljude u klubu jer smo se bukvalno borili za opstanak do poslednjeg kola u okviru Prve lige Srbije.Izuzetnim zalaganjem igrača,trenera i ljudi bliskih klubu uspeli smo da uz malo sportske sreće koju smo i zaslužili borbenošću na terenu, sačuvamo status prvoligaša.Ono što je obeležilo prethodnu sezonu pored borbe za opstanak je izuzetno teška finansijska situacija koja se negativno odrazila i na sam sastav ekipe i na trenažni proces.Para često nije bilo,a i kada ih je bilo ta sredstva koja su nam opredeljenja od strane lokalne samouprave su apsolutno nedovoljna za igranje profesionalne lige kao što je Prva liga Srbije.Da ne govorimo o mlađim selekcijama i o ženskoj sekciji kluba za koju ni jedan dinar nije izdvojen iz budžetskih para,već je takmičenje finansirano od članarina i donacija prijatelja kluba kojima se ovom prilikom zahvaljujemo.Treba istaći da bi OK Borac još pre godinu dana odustao od takmičenja u prvoj ligi da nije bilo finansijske pomoći od strane Odbojkaškog saveza Srbije i države Srbije čiji su predstavnici više puta isticali da je odbojka sportska grana od posebnog značaja za državu a da je naš klub postao regionalni centar i klub koji radi odlično sa veoma malo uloženih sredstava.U prilog tome govori i činjenica da je naš klub i Opštinu Paraćin posetio i predsednik odbojkaškog saveza,gospodin Zoran Gajić, koji je tom prilikom nakon razgovora sa rukovodstvom opštine izrazio nadu i uverenje da klub može da ostvari još veće domete ukoliko lokalna sredina stane čvrsto uz klub.
Međutim, odlukom opštinske komisije za sport, klub za ovu budžetsku godinu dobija izuzetno mala sredstva za ovaj rang takmičenja , sredstva koja su jedva dovoljna da se izgura polusezona u Prvoj ligi Srbije i to naravno uz dodatnu pomoć države preko Odbojkaškog saveza.Pritom klubovi iz nekih drugih sportskih grana koji igraju niže rangove takmičenja dobijaju znatno viša sredstva iz nama nepoznatih razloga.Sezonu smo završili i pored svih problema sa ispunjenim ciljom i opstankom u ligi.Sada je došao trenutak da se krene u narednu sezonu i da se izvrše sve finansijske obaveze prema savezu a klub je praktično ostao bez novca za normalno funkcionisanje i ulazi u opasnost da se vrati nekoliko rangova i deset godina unazad.Klub je narastao i stekli su se svi uslovi da za takmičenje prijavimo 6 selekcija (seniorsku ,kadetsku i pionirsku )u muškoj i ženskoj konkurenciji.Predsednik opštine Paraćin nam je pružio određena uverenja da će pokušati da nam obezbedi dodatna sredstva rebalansom budžeta krajem jula.Kako je kraj jula daleko a o visini sredstava nemamo nikakvu informaciju nismo u mogućnosti da funkcionišemo na takav način i da opstanak našeg kluba ili njegovo gašenje zavise od svetske energetske krize.Naravno da su nam jasni problemi na globalnom nivou, ali takođe pratimo i dešavanja u drugim klubovima iz naše lige i vidimo da su svima obezbeđeni budžeti dovoljni za takmičenje u ovom rangu,čak i u gradovima manjim od Paraćina.Iz tog razloga ne vidimo nijedan razlog da Paraćin nema i dalje svog prvoligaša.
Još jednom pozivamo Opštinu Paraćin da čvrsto stane iza svog najboljeg kluba i da nam obezbedi sredstva za normalan rad ili ćemo biti primorani da se jednostavno vratimo 10 godina unazad.Smatramo da je gradu kao što je Paraćin potreban ne jedan nego mnogo više prvoligaša, ali za tako nešto je pored mnogo rada i treninga potrebno i znatno više ulaganja koja bi taj rad pratila.

Sa poštovanjem
Rukovodstvo OK Borac Paraćin
Odbojkaški savez Srbije
Paracin moj grad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *